Kleszcz - sposoby na jego usunięcie 0

W okresie późno-wiosennym i letnim wiele owadów i pajęczaków zaczyna wylatywać na świeże powietrze, pojawiać się w lasach oraz na krzakach. Większość z nich nie jest zagrożeniem dla człowieka, jednak niektóre mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Jednym z nich jest kleszcz – mały i z pozoru niezbyt niebezpieczny pajęczak. Żeruje on jednak na człowieku i może powodować problemy zdrowotne, gdy przyczepi się do skóry. Co zatem zrobić, gdy dojdzie już do ukąszenia? Czym usunąć kleszcza, który z godziny na godzinę rośnie i ostatecznie może stanowić większe zagrożenie?

Kleszcza da się usunąć na kilka sposobów. Można to zrobić domową metodą lub jednym z gotowych, dostępnych na rynku preparatów. Najbardziej znanym domowym sposobem jest usunięcie pajęczaka poprzez złapanie go pęsetą i wyciągnięcie płynnym ruchem. Istotne jest tutaj zwrócenie uwagi na to, czy głowa kleszcza również została wyciągnięcie, czy nie została pod skórą człowieka. Po usunięciu pajęczaka należy zdezynfekować miejsce ukąszenia i obserwowanie go przez kolejny miesiąc. W przypadku wystąpienia zmian skórnych oraz utrzymywania się stanu podgorączkowego konieczna jest wizyta u lekarza.

Istnieje również wiele innych sposobów, już nie domowych, które zapewniają łatwe i szybkie usuwanie kleszcza z organizmu. Jednym z przyrządów najczęściej używanych w takich sytuacjach jest urządzenie działające na zasadzie „lassa”. Podłużny przyrząd z pętelką na końcu sprawdza się świetnie u pacjentów w każdym wieku, jednak najczęściej polecany jest dla najmłodszych. Dzieci są bardzo ruchliwe, przez co zwykła pęseta może nie wystarczyć do wyciągnięcia pajęczaka w całości. To urządzenie jednak idealnie sobie z tym poradzi.

Znanym przedmiotem do wyciągania kleszcza jest także specjalna pompka. Jej działanie jest szybkie i skuteczne, dzięki wykonaniu zaledwie jednego ruchu. Wystarczy przyłożyć pompkę do skóry, a następnie odciągnąć tłok do góry. W ten sposób kleszcz jest wyciągany w całości.

Polecane są także łapki, przeznaczone specjalnie do wyciągania pajęczaka. Działają one podobnie do lassa, jednak w tym przypadku konieczne jest podważenie tułowia, następnie przekręcenie i dopiero wyciągnięcie kleszcza. Nie jest to zatem tak samo skuteczny sposób jak lasso, jednak nadal warty wypróbowania.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku zauważenia kleszcza dopiero, gdy osiągnął on już duży rozmiar, konieczna jest interwencja lekarza. Im dłużej kleszcz żeruje na człowieku, tym większe prawdopodobieństwo, że jego obecność mogła wpłynąć na ludzki organizm. Właśnie dlatego nawet po samodzielnym wyciągnięciu kleszcza dobrze jest umówić się na wizytę do lekarza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl