Jak działa mechanizm kwarcowy w zegarkach szwajcarskich 0

Zegarki szwajcarskie od lat stanowią synonim wysokiej jakości, niezawodności i elegancji. Ich posiadacze doceniają je nie tylko względu na walory estetyczne czy dbałość o szczegóły, ale również ze względu na mechanizm, który je napędza, stanowiąc gwarancję solidnej szwajcarskiej szkoły zegarmistrzowskiej.

Jednym z najbardziej uznanych i sprawdzonych mechanizmów zegarowych, wykorzystywanych m.in. w szwajcarskich zegarkach Swiza jest mechanizm kwarcowy. Dziś postaramy się zatem nieco przybliżyć naszym czytelnikom zasady działania zegarków kwarcowych.

 

Mechanizm kwarcowy – zasada działania

Funkcjonowanie mechanizmu kwarcowego oparte jest o zjawisko piezoelektryczne. Polega ono na drganiach zasilanego prądem kryształu kwarcu. Drgania wywoływane są z częstotliwością 215=32768 Hz. Każde drganie wytwarza impulsy elektryczne, które przemieszczając się przez dzielniki częstotliwości znajdujące się w tzw. „mikroukładzie” zegarka, zmniejszają częstotliwość danego impulsu o połowę. W rezultacie otrzymujemy 1 impuls elektryczny na sekundę, który steruje silnikiem obracającym wskazówki zegarowe czy powoduje zmiany na wyświetlaczu elektronicznym. Impulsy wytwarzane przez kryształ kwarcowy wykorzystuje się również do obliczeń setnych części sekundy, np. w stoperach lub do obliczenia wyświetleń datownika.

Mechanizmy kwarcowe wykorzystuje się w zegarkach szwajcarskich nie bez przyczyny, bowiem ich wskazania wielokrotnie przewyższają dokładność zegarków mechanicznych.

zegarek kwarcowy swiza

Chcąc doprecyzować zasady funkcjonujące w mechanizmie kwarcowym, musimy zagłębić się w nieco bardziej technicznych aspektach, które niektórych mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak stanowią one klucz co sukcesu i precyzji mechanizmu.

Wprowadzana do mechanizmu zegarka energia kinetyczna magazynuje się w sprężynie, która przekazuje ją do tzw. „wychwytu” poprzez koła zębate. Wychwyt odpowiedzialny jest za dystrybucję energii, gdzie za pomocą koła wychwytowego przekazuje się ją do koła balansującego. Energię przekazuje się za pośrednictwem kotwicy, której palety stykają się naprzemiennie z zębatkami koła. Sama dystrybucja energii odbywa się poprzez przekazywanie impulsu z koła wychwytowego, poprzez ramię kotwicy do regulatora, co tworzy balans. Ułożone między ogranicznikami ramię, zakończone jest widełkami, dzięki czemu uderza w ramię przerzutnika, przekazując tym samym impuls do koła balansowego.

Balans mechanizmu porusza się w jedną stronę swobodnie, do momentu, na który pozwala jego naprężenie, po czym powraca na swoje miejsce, a przerzutowy palec uderza w widełki ramienia. Takie działanie wprawia w ruch kotwicę, zwalniającą koło wychwytowe, lecz dzieje się to tylko do momentu przekazania nowego impulsu. Ząb koła stykającego się z paletą ześlizguje się z jej powierzchni, a w tym czasie inny ząb koła blokuje się na palecie przeciwległej. Cały ten skomplikowany proces zapętla się przekazując w ten sposób kolejne impulsy do balansu.

zegarek z mechanizmem kwarcowym swiza

Starsze konstrukcje mechanizmów kwarcowych obsługiwane były przez balans wykonujący 5 wahnięć na sekundę. W nowoczesnych mechanizmach wykonywanych jest 6, 8, a nawet 10 wahnięć. Im wyższa częstotliwość pracy balansu tym bardziej precyzyjny mechanizm zegarowy.

W zegarku szwajcarskim wszystko musi być prawidłowo spasowane i wyregulowane, bowiem tylko w ten sposób możliwa jest do osiągnięcia iście szwajcarska precyzja, za którą ceni się te zegarki i mechanizmy na całym świecie.

 

Mamy nadzieję, że tym tekstem przybliżyliśmy Wam nieco zasady funkcjonowania zegarowych mechanizmów kwarcowych i kunszt jaki potrzebny jest to ich stworzenia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zegarków szwajcarskich marki Swiza z mechanizmem kwarcowym: https://swiza.pl/zegarki-szwajcarskie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl