Ciekawostki na temat Szwajcarii 0

Od lat Szwajcaria uchodzi za kraj dosyć nietypowy, znany ze swoich wysokiej jakości produktów, takich jak zegarki czy scyzoryki, swojej neutralności politycznej, rozpoznawalnej Gwardii Papieskiej czy doskonałych sportowców, zwłaszcza związanych ze sportami zimowymi. Kraj wielu jezior i górskich szczytów, a także ojczysty kraj marki SWIZA, której produkty dostępne są w naszej ofercie. Aby przybliżyć sylwetkę kraju, dziś prezentujemy kilka ciekawostek o Szwajcarii, które mogą Was zaskoczyć.

Szwajcaria

Mimo, że siedziba rządu szwajcarskiego znajduje się w Bernie, to oficjalnie Szwajcaria nie ma stolicy.

Szwajcaria jest krajem, w którym nie występuje jedność językowa, a za urzędowe są uznawane aż 4 języki: niemiecki, włoski, retoromański i francuski. W różnych regionach kraju dominuje każdy z tych języków, jednak większość szwajcarskiego społeczeństwa bez problemu porozumiewa się również w języku angielskim, dlatego z komunikacją nie powinno być praktycznie żadnych trudności.

Mimo, że oficjalnie armia zawodowa Szwajcarii nie istnieje, to każdy mężczyzna obowiązkowo przechodzi odpowiednie szkolenie wojskowe, po którym może zatrzymać na własność broń. Szwajcaria posiada jeden z największych współczynników dotyczących posiadania broni palnej. Co roku mężczyźni przechodzą również dodatkowe szkolenie i kurs strzelecki, dlatego widok Szwajcara z bronią nie jest czymś nienaturalnym, bowiem prawdopodobnie wybiera się on właśnie na strzelnicę.

szwajcarska gwartia papieska

Kadencja prezydenta Szwajcarii trwa rok, a jego rola jest raczej rolą reprezentatywną. Władzę w kraju utrzymuje Rada Federalna składająca się z 7 osób i sami obywatele, którzy wypowiadają się na tematy związane z krajem w referendach. Poziom demokracji bezpośredniej w Szwajcarii uchodzi za najsilniejszy na świecie, a liczba referendów rozpisywanych w kraju stanowi ponad połowę wszystkich referendów przeprowadzanych na całym świecie!

Szwajcaria to kraj, którego produkty eksportowe: zegarki szwajcarskie czy scyzoryki szwajcarskie sprzedają się na świecie bez większej reklamy. Renoma jaka ciągnie się za tymi ikonicznymi wręcz wyrobami doczekała się nie tylko swojego stałego miejsca w międzynarodowej pop-kulturze, ale też w naszym codziennym życiu, za sprawą prostych i znanych każdemu powiedzonek: „punktualny jak szwajcarski zegarek”, „pewny jak w szwajcarskim banku” czy „niezawodny jak szwajcarski scyzoryk”. Jest to doskonały przykład na to jak poziom świadczonych usług może przyczynić się do promocji całego kraju.

Szwajcaria jako jedne z dwóch państw na świecie posiada kwadratową flagę. Drugim Państwem jest Watykan.

kwardatowa flaga szwajcarii

W Szwajcarii znajdziemy aż 9 miejscowości turystycznych, w których panuje zakaz jazdy samochodem. Z woli mieszkańców wypowiadających się w referendum, aby dostać się do tych miejscowości, należy skorzystać z środków komunikacji lokalnej lub przejść do nich na piechotę. Pozostając przy tematyce samochodów, w Szwajcarii panują bardzo rygorystyczne przepisy odnośnie przekraczania prędkości. Za przekroczenie o 20 km/h można stracić prawo jazdy nawet na 3 miesiące!

W całej Szwajcarii rozlokowanych jest ok. 300 tys. schronów, które mogą pomieścić ponad 9 milionów ludzi, czyli więcej niż jest szwajcarskich obywateli. Obecnie schronów Szwajcarzy już nie budują, bowiem ich liczba jest tak ogromna, że środki przeznaczane są na utrzymanie już istniejących bunkrów.

Zupełną ciekawostką jest również to, że obywatele Szwajcarii zamieszkujący tereny graniczne z elektrownią atomową co roku otrzymują darmową porcję jodu w tabletkach, które wysyłane są do nich pocztą.

Szwajcarzy uchodzą również za prawdziwych serowych maniaków, których produkcja roczna dochodzi do 180 tysięcy ton serów rozdzielonych na 450 różnych gatunków. To ze swojego zamiłowania do serów, na świecie popularność zdobyło szwajcarskie founde (naczynie do podgrzewania i topienia sera, w którym macza się kawałki chleba).

founde

Mamy nadzieję, że tych kilka ciekawostek o Szwajcarii i Szwajcarach przybliżyło Wam ten różnorodny i kolorowy kraj, stolicę najlepszych serów, zegarków, scyzoryków, banków i wielu innych rzeczy, z których słynie na całym świecie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl